Διά ζώσης επιμορφωτική συνάντηση- Πρόγραμμα UNICEF ( Ιωάννινα, Λάρισα, Τρίπολη, Ηράκλειο)

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη διά ζώσης επιμορφωτική συνάντηση που έλαβε χώρα σε 4 διαφορετικές πόλεις (Ιωάννινα, Λάρισα, Τρίπολη, Ηράκλειο) και σε πέντε διαφορετικά τμήματα εκπαιδευτικών. Στο πλαίσιο της πρώτης διά ζώσης συνάντησης, επιμορφωτές εξειδικευμένοι στο αντικείμενο της εκπαίδευσης ατόμων με προσφυγική εμπειρία υλοποίησαν διαλέξεις και βιωματικά εργαστήρια σε θέματα που αφορούν την ταυτότητα του εκπαιδευτικού, τον/ην εκπαιδευτικό ως ερευνητή/τρια, το προσφυγικό φαινόμενο και τη διαπολιτισμική εκπαίδευση. Το επιμορφωτικό πρόγραμμα συνδιοργανώνεται από τη Unicef και τη σύμπραξη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (συντονιστής εταίρος), του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Πανεπιστημίου Κρήτης με χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (DG-ECHO).