Οι υποψήφιοι διδάκτορες του Εργαστηρίου:

Κίτσιου Ρούλα

kitsiou

Ονομάζομαι Ρούλα Κίτσιου, είμαι φιλόλογος –απόφοιτη του Φιλολογικού Τμήματος του ΕΚΠΑ-, και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος του ΠΜΣ «Σύγχρονα Περιβάλλοντα Μάθησης και Παραγωγή Διδακτικού Υλικού» του ΠΘ. Από τον Ιούνιο του 2011 εκπονώ τη διδακτορική μου διατριβή με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Ανδρουλάκη. Είμαι μέλος του εργαστηρίου εδώ και 3 χρόνια, από το 2010, και ασχολούμαι καθημερινά με τις δραστηριότητές του που αφορούν την υλοποίηση εκπαιδευτικών και ερευνητικών προγραμμάτων, την οργάνωση ή συνδιοργάνωση συνεδρίων, ημερίδων, διαλέξεων, σεμιναρίων, ή άλλων εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων.

Δαμάσκου Ευτυχία

Η Ευτυχία Δαμάσκου είναι γεννημένη στη Θεσσαλονίκη όπου και ολοκλήρωσε τις σπουδές της στο τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου. Είναι κάτοχος δύο Μεταπτυχιακών τίτλων, ο πρώτος πάνω στη Διδακτική των Γαλλικών ως Ξένη Γλώσσα (Ε.Α.Π.) και ο δεύτερος πάνω στη Θεωρία της Γαλλικής Λογοτεχνίας (Α.Π.Θ.). Κατά τη διάρκεια των σπουδών της έλαβε 4 υποτροφίες, δύο προπτυχιακές για επίδοση από το ΙΚΥ, και δύο μεταπτυχιακές από την Επιτροπή Σπουδών του Α.Π.Θ. και το Ε.Α.Π. Από το σχολικό έτος 2006-2007 εργάζεται στη δημόσια εκπαίδευση ως καθηγήτρια Γαλλικών ώσπου μονιμοποιήθηκε το 2008 μέσα από το γραπτό Διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Από τον Ιούνιο του 2010 εκπονεί τη Διδακτορική της Διατριβή στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Σύγχρονα περιβάλλοντα μάθησης και παραγωγής διδακτικού υλικού» υπό την επίβλεψη του κυρίου Ανδρουλάκη, με θέμα «Ανάπτυξη διδακτικού υλικού από τον/την εκπαιδευτικό για τη γλωσσική αφύπνιση σε πολύγλωσσο περιβάλλον: πρόταση και δοκιμή ενός μοντέλου για τις δύο πρώτες τάξεις του Δημοτικού στην Ελλάδα»  Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα είναι η δημιουργία διδακτικού υλικού, η διδακτική της πολυγλωσσίας, η διδακτική των γλωσσών και η ανάπτυξη πολυγλωσσικής επικοινωνιακής δεξιότητας. Το ερευνητικό της έργο έχει δημοσιευτεί σε επιστημονικά συνέδρια και περιοδικά κυρίως στο εξωτερικό, αλλά και στην Ελλάδα.