Παγκόσμια μέρα μητρικής γλώσσας

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Μητρικής Γλώσσας, σας γνωστοποιούμε ότι την Παρασκευή 21/2/2014, ώρα 18.30 με 21.00 θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Αργοναυτών και Φιλελλήνων, αμφιθέατρο «Κορδάτος», ημερίδα με θέμα «Πολιτικές για τη διδασκαλία και προώθηση της μητρικής γλώσσας. Καλές πρακτικές και προβλήματα».

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για κάθε ενδιαφερόμενο/-η και θα δοθεί βεβαίωση για την παρακολούθησή της. Η ημερίδα πραγματοποιείται με πρωτοβουλία του Εργαστηρίου Μελέτης, Διδασκαλίας και Διάδοσης της Ελληνικής Γλώσσας του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και συνδιοργανωτές το Γραφείο της Σχολικής Πρακτικής του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, τον Δήμο Βόλου (Συμβούλιο Ένταξης Μεταναστών), το Γραφείο της Γενικής Διεύθυνσης Μετάφρασης στην Αντιπροσωπία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας, το Παγκόσμιο Σωματείο Αποδήμων Μαγνήτων «Το Κοινόν των Μαγνήτων» και τα 16ο και 30ο Δημοτικά Σχολεία Βόλου.

Το πρόγραμμα και η αφίσα της ημερίδας μπορείτε να το βρείτε εδώ.